Vinanmeldelser og smagsnotater - vinklubben Lafite
Sitemap 
Home | Nyheder / vinsmagninger | Om vinklubben | Vintest | Arrangementer | Vintips | Vinlinks | Blog | Forhandler | Kontakt | Login
  Frankrig | Italien | Spanien | Tyskland | USA | Australien | Portugal | Østrig

Allegrini Amarone 1997 Kommenter denne vinsmagning

Italien Veneto


Druer: Rondinella, Corvina
Rødvin bedømt den: 28-03-2009 af: Henrik Ehlers

Lidt mørkere i farven end Le Ragose i naboglasset. Mere lukket næse og ved siden af Le Ragosse væsentlig mere tung. Toner af mørk frugt, lak, mødding, medicinskab, fad, lakrids og nogle underlige sæbeagtige toner. I munden opfører den sig ret lækkert. Ikke helt så elegant som Le Ragose, men saftig og igen med en sprød syre. En anelse fadpræget og pt. ikke helt i balance, men potentialet er der helt sikkert.

Point:
Henrik Ehlers 91

Pris: 350,- kr.


Forhandler
Adriat Vinimport
http://www.adriatvinimport.dk

Andre vine fra Adriat Vinimport

Brugernes anmeldelser:


Kommenter denne vinsmagning




Allegrini Amarone  1997


Vinen var en del af nedenstående vinsmagning:

Amaronesmagning

Amarone var engang en af undertegnedes favoritter. Meget er ændret siden, - især mine smagsløg. Antallet af Amaronevine som har passeret min gane, har derfor været meget faldende. Det sidste ½ års tid har jeg dog, vel og mærke uden den store nydelse, smagt enkelte. En venlig vært, der har Amaronevinen som en af de foretrukne, skulle derfor forsøge at demonstrere Amaronens kvaliteter udover at være en fuldblodet, sødmefyldt powervin fra norditalien. Dette med vine fra eks. Dal Forno, Quintarelli og Bertani.

Amaronesmagning


ehlers.dk