Vinanmeldelser og smagsnotater - vinklubben Lafite
Sitemap 
Home | Nyheder / vinsmagninger | Om vinklubben | Vintest | Arrangementer | Vintips | Vinlinks | Blog | Forhandler | Kontakt | Login
  Frankrig | Italien | Spanien | Tyskland | USA | Australien | Portugal | Østrig

Castello di Ama Chianti Classico 2004 Kommenter denne vinsmagning

Italien Toscana


Druer: Sangiovese
Rødvin bedømt den: 31-03-2012

Middelmørk rød - dog gennemsigtig kulør. Middelkoncentreret næse i en lidt landlig stil med tranebær og stald. Interessant, men forekommer generelt noget lukket - og som om, at den gemmer på noget mere. I smagen derimod langt mere givende. Lækker saftig rød frugt i en struktureret stil med en lang eftersmag, hvor der igen fornemmes saftige røde bær og en herlig portion spændstig tannin.
En virkelig flot "almindelig" Chianti Classico, som stadig har et langt liv foran sig.

Point:
Rasmus Mathiesen 93
Michael Ehlers 90
Klaus Rasmussen 90
Per Thomsen 95
Henrik Ehlers 93
Claus Clausen 94
Niels Arne Madsen 89
Ole Dahl 89
Gennemsnit 92

Pris: 169,- kr.


Forhandler
Jysk Vin
http://www.jyskvin.dk

Andre vine fra Jysk Vin

Brugernes anmeldelser:


Kommenter denne vinsmagning




Castello di Ama Chianti Classico  2004


Vinen var en del af nedenstående vinsmagning:

Blind nostalgi-vinsmagning

Det kan være farligt at bevæge sig ud på nostalgisk grund. Det har vi ofte erfaret. En vin, der smagte fantastisk for nogle år tilbage, og vi mindes med vand i øjnene, skuffer næsten altid. Forventningerne til disse vine er simpelthen for store - og smagsløg har det jo også med at ændre sig. Som en test heraf ville vi derfor forsøge at lave en "nostalgi-smagning", hvor der næsten udelukkende skulle smages vine, som vi før var blevet præsenteret for. Det blev til et vildt mix med ret kendte navne som eks. Pegau, Clos du Caillou, Sabon, Las Cases, Percarlo, Aldo Conterno, Felsina og Castello di Ama.

Blind nostalgi-vinsmagning


ehlers.dk