Vinanmeldelser og smagsnotater - vinklubben Lafite
Sitemap 
Home | Nyheder / vinsmagninger | Om vinklubben | Vintest | Arrangementer | Vintips | Vinlinks | Blog | Forhandler | Kontakt | Login
  Frankrig | Italien | Spanien | Tyskland | USA | Australien | Portugal | Østrig

Felsina Chianti Classico Riserva Rancia 2001 Kommenter denne vinsmagning

Italien Toscana


Druer: Sangiovese
Rødvin bedømt den: 20-09-2009 af: Henrik Ehlers

Rød gennemsigtig kulør. Virkelig flot næse med saftige kirsebær, chokolade, skovbund og sekundært medicinskab. Ret intensiv og super elegant. I munden herlige, saftige røde bær og en sprød syre. Middel krop og en lang elegant finish. En virkelig flot og afbalanceret vin, som stadig har et langt liv foran sig.

Point:
Henrik Ehlers 93
Gennemsnit 93

Pris: 250,- kr.


Forhandler
Domaine Brandis
http://www.domainebrandis.dk

Andre vine fra Domaine Brandis

Brugernes anmeldelser:


Kommenter denne vinsmagning




Felsina Chianti Classico Riserva Rancia  2001


Vinen var en del af nedenstående vinsmagning:

Tip en 13er blindsmagning

13 vine var på programmet denne aften i København, hvor værten havde inviteret til en blindsmagning af en blandet landhandel af vine. Nogle specielle af slagsen og nogle som burde kunne gættes. "Burde" er en ting, men at gætte dem er en anden! Og at der så var tale om en række kendte producenter som eks. La Chablisienne, Huet, Dönnhoff, Jean Grivot, Felsina og Vieux Télégraphe, gør jo ikke gætteriet mindre pinligt.

Tip en 13er blindsmagning


ehlers.dk