Gambero Rosso på Børsen 
24-01-2008
Gambero Rosso, som er italiens foretrukne vinguide, havde onsdag den 23/1 arrangeret smagning på Børsen i København. Arrangementet var solgt med ord som: "Benyt den enestående chance for at møde den italienske vinlegende Angelo Gaja". Angelo Gaja var desværre ikke tilstede (i hvert fald ikke til den private del). Det samme var tilfældet med mange af de store vine, som i forvejen var listet på programmet. Heriblandt Sassicaia 2004, Gaja Barbaresco 2004, Pio Cesare Ornato samt Allegrini Amarone.
Ydermere var arrangementet mest af alt sammenligneligt med et marked i Beijing. I hvert fald hvis man ser på antallet af mennesker.
Lidt vin blev der dog smagt. Og på trods af de mange og store negative indtryk, så var der dog også positive indslag. Tom fra AtomWine havde vel en af smagningens bedste vine med. Caprai "25 Anni" 2004 tyder i hvert fald meget lovende. Vinen har nogle fantastiske lige linjer og afsluttes med en tørhed, som næsten aldrig er set lignende. Mon ikke der her er tale om en vin med et enormt liv. Dens lillebroder - Caprai Collepiano - var ligeledes en herlig oplevelse og prismæssigt mere human.
Gratius IGT 2004 fra BB Vinimport skal også fremhæves. En herlig indbydende vin med røde bær og lys chokolade i næsen. Dertil nogle saftige og meget indbydende tanniner.
En af de store overraskelser var San Felice. Deres "Poggio Rosso Chianti Classico Riserva" er et fund til prisen. Den blev præsenteret i årgang 2003, som var en noget vanskelig årgang i Toscana. Det var uhyggeligt varmt, hvorfor mange producenter havde problemer med stressede druer. Derfor er mange vine blevet en smule kogte, lidt for varme og næsten overmodne i stilen. San Felice ligger et godt stykke over havets overflade, hvorfor stilen er lidt køligere og ret elegant. - En lækker vin og igen - et fund til prisen. (99,- kr. i Netto!).
Alt i alt et skuffende arrangement med få positive indslag.

Tilbage til nyhedarkivet