Vinanmeldelser og smagsnotater - vinklubben Lafite
Sitemap 
Home | Nyheder / vinsmagninger | Om vinklubben | Vintest | Arrangementer | Vintips | Vinlinks | Blog | Forhandler | Kontakt | Login
  Frankrig | Italien | Spanien | Tyskland | USA | Australien | Portugal | Østrig

Mommesin Clos de Tart Grand Cru 1996 Kommenter denne vinsmagning

Frankrig Bourgogne Cote de Nuits


Druer: Pinot Noir
Rødvin bedømt den: 13-03-2010

Rød gennemsigtig farve. En virkelig flot næse med tonsvis af søde røde bær, læder, tobak og skovbund. Feminin, men delikat, tiltalende og ikke mindst super elegant. I munden er vinen endnu bedre. Ja, faktisk tror vi ikke det kan blive meget bedre! Lidt mere koncentreret end i næsen i en ekseptionel elegant stil med saftigheden, kølighed og smidige tanniner. Simpelthen så lækker og tiltalende. Kæmpe stor og nok fanget på det perfekte tidspunkt.

Point:
Rasmus Mathiesen 97
Michael Ehlers 97
Thomas Poulsen 99
Klaus Rasmussen 98
Per Thomsen 98
Henrik Ehlers 98
Claus Clausen 97
Niels Arne Madsen 97
Carsten Bøgh 98
Ole Dahl 97
Gennemsnit 98


Forhandler
Sigurd Müller Vinhandel
http://www.smv.dk

Andre vine fra Sigurd Müller Vinhandel

Brugernes anmeldelser:


Kommenter denne vinsmagning




Mommesin Clos de Tart Grand Cru  1996


Vinen var en del af nedenstående vinsmagning:

Bourgogne vinsmagning

Årets stor vinsmagning stod i år i Bourgognes tegn. Var alle vinklubbens medlemmer blevet modne nok til disse delikate vine, som så ofte skuffer og som så mange slet ikke sætter pris på? Med vine fra eks. Trapet, Ponsot, Roumier, Jean Grivot, Denis Mortet, Mommesin (Clos de Tart), J.M. Boillot og Bouchard var der i hvert fald ikke mangel på vine. Spørgsmålet var så om deltagerne ville sætte pris på dem?

Bourgogne vinsmagning


ehlers.dk