Vinanmeldelser og smagsnotater - vinklubben Lafite
Sitemap 
Home | Nyheder / vinsmagninger | Om vinklubben | Vintest | Arrangementer | Vintips | Vinlinks | Blog | Forhandler | Kontakt | Login
  Frankrig | Italien | Spanien | Tyskland | USA | Australien | Portugal | Østrig

Roda Reserva 2004 Kommenter denne vinsmagning

Spanien Rioja


Druer: Tempranillo
Rødvin bedømt den: 20-09-2009 af: Henrik Ehlers

Rød gennemsigtig farve. Flot næse med kirsebær, chokolade, kaffe, lidt fad og vanilie. I munden starter den lidt anonymt og glat, men vokser i glasset, hvor de røde bær og kaffe er de mest fremtrædende elementer. Eftersmagen er særdeles lang og knastør. For mig ikke 100% i balance, men til trods for det en rigtig spændende vin.

Point:
Henrik Ehlers 90
Gennemsnit 90

Pris: 225,- kr.


Forhandler
Philipson Wine
http://www.philipsonwine.com

Andre vine fra Philipson Wine

Brugernes anmeldelser:


Kommenter denne vinsmagning




Roda Reserva  2004


Vinen var en del af nedenstående vinsmagning:

Tip en 13er blindsmagning

13 vine var på programmet denne aften i København, hvor værten havde inviteret til en blindsmagning af en blandet landhandel af vine. Nogle specielle af slagsen og nogle som burde kunne gættes. "Burde" er en ting, men at gætte dem er en anden! Og at der så var tale om en række kendte producenter som eks. La Chablisienne, Huet, Dönnhoff, Jean Grivot, Felsina og Vieux Télégraphe, gør jo ikke gætteriet mindre pinligt.

Tip en 13er blindsmagning


ehlers.dk