Vinanmeldelser og smagsnotater - vinklubben Lafite
Sitemap 
Home | Nyheder / vinsmagninger | Om vinklubben | Vintest | Arrangementer | Vintips | Vinlinks | Blog | Forhandler | Kontakt | Login
  Frankrig | Italien | Spanien | Tyskland | USA | Australien | Portugal | Østrig

Siro Pacenti Brunello di Montalcino 2004 Kommenter denne vinsmagning

Italien Toscana


Druer: Sangiovese
Rødvin bedømt den: 14-11-2009 af: Henrik Ehlers

Særdeles mørk rød farve. Kraftig parfumeret næse med søde blåbær, ymer og svovl. Stor koncentration i smagen og særdeles moderne i stilen. Mystisk kombination af syrlig A38 og støv! For mig tung, klodset, lodden og ubalanceret. At denne vin har fået 97 point af Wine Advocate er for mig helt vanvittigt. Folk var i tvivl om, om der overhovedet var tale om en Brunello.

Point:
Henrik Ehlers 86
Gennemsnit 86



Brugernes anmeldelser:


Kommenter denne vinsmagning




Siro Pacenti Brunello di Montalcino  2004


Vinen var en del af nedenstående vinsmagning:

Brunello di Montalcino 2004 - hvor store er de?

Årgang 2004 i Toscana er af mange - sammen med årgang 2001 - blevet udråbt som en kæmpe årgang. Derfor havde to Sangiovese-tosser sat sig for at lave en tester af Brunello di Montalcino. 16 Brunello'er i årgang 2004 skulle derfor smages.
Med undtagelse af den største (Soldera), som af logiske årsager ikke var med, var de fleste af de store kanoner repræsenteret. Heriblandt Salvioni, Casanova di Neri Cerretalto, Poggio di Sotto, Cerbaiona, Il Poggione, Lisini osv. osv.


Brunello di Montalcino 2004 - hvor store er de?


ehlers.dk